0532 055 38 53
info@etazemin.com

Kazık Süreksizlik Testi-PİT

KAZIK SÜREKSİZLİK TESTİ

Pit (pile integrity test – kazık bütünlük testi) ile yer altında imal edilmiş olan fore kazık, mini kazık ve jet grout kolonlarının boyları ve süreklilik durumları tespit edilebilir. 

Yöntem kazık başına özel bir çekiç ile vurularak, kazık başına yerleştirilen bir ivmeölçerin yansıma sinyallerini kaydetmesi prensibine dayanır. İvmeölçer kazık başına yerleştirilir. En az üç kere kazık başlarına çekiç ile vurularak kayıtlar alınır ve kaydedilir. Uygulama için kazıklara ulaşılması, kazık başlarının temiz ve ölçü alımına müsait olması gerekmektedir. Arazide alınan veriler ofis ortamında veri işleme tabi tutulur. Her üç vuruştan gelen sinyaller üst üste bindirilir ve ya bozuk sinyaller kayıttan atılır. Bu şekilde her kazık için ivme-derinlik grafikleri çizdirilir. İvme-derinlik grafiğinde fore kazıkta bulunan süreksizlikler ve kazığın boyu tespit edilir. Eğer kazık boyları projede belirtilmiş ise bu şekilde kazık boylarının projeye uygun imal edilip edilmediği görülmüş olur.

Kazık Süreklilik Testi (pit), fore kazık ve jet grout kolonlarının araştırılması için karotlu sondaj ve ya araştırma kazısı ile karşılaştırıldığında daha pratik, çabuk ve ekonomik bir yöntemdir. Ayrıca ölçüsü alınan kazıklara herhangi bir zarar vermeden tahribatsız muayene olanağı sağlar.

× WhatApp İletişim