0532 055 38 53
info@etazemin.com

İnklinometre

İNKLİNOMETRE

İnklinometre deneyi bina, istinat duvarı, baraj vb. mühendislik yapılarının inşası sırasında ve sonrasında, heyelan riski bulunan alanlarda, eğimin fazla olduğu yumuşak zeminli ortamlarda, oluşabilecek deformasyonların ve şev hareketlerinin gözlemlenmesini, tespitini ve geç kalınmadan önlem alınmasını sağlayan bir yöntemdir.

Mühendislik yapılarının inşası sırasında ve sonrasında ortamda oluşabilecek deformasyonların ve şev hareketlerinin, gözlenmesi, tespiti amacıyla inklinometre ölçümleri yoğun olarak kullanılmaktadır. İnklinometre ölçümü ile zeminde yatayda olan tüm hareketler tespit edilebilmektedir. Baraj gövdelerinde kazıklı temel sistemlerinde de imalat esnasında inklinometre boruları yerleştirilerek gövde de ve kazıklı temellerde olan hareketler ölçülebilmektedir.

Aldığımız kayıtları cihazımızın yazılımında üst üste yerleştiriyoruz. Her alınan kayıt farklı renklerde gözükecektir. Aşağıda örnekleri var. Alınan kayıtları ilk kayda (referans) kıyaslayarak inklinometre borumuzdaki dolayısıyla zeminimizdeki hareketin yönünü, hızını, hangi metrelerde olduğunu görebiliyoruz. Bazı durumlarda hareket o kadar şiddetli olabiliyor ki inklinometre borumuz aşırı deforme-kırılma olabiliyor ve probumuz daha aşağı inemiyor.

× WhatApp İletişim