0532 055 38 53
info@etazemin.com

Fore Kazık

FORE KAZIK

Fore kazık, zemini uygun olmayan, sağlam olmayan yerlerde zemini iyileştirmek için kullanılan sisteme denir.

Fore kazıklar farklı kapasite ve boyutta makine ve ekipmanlar kullanılarak inşa edilebilir. Delgi esnasında zemin şartlarına, kazık boyuna ve kullanılan ekipman kapasitesine bağlı olarak muhafaza (kılıf) borusu kullanılarak veya bentonit çamuru kullanılarak yapılabilir.

Güvenilir seviyede taşıma gücüne sahip zemin tabakalarının derinde olması yada statik sistemleri açısından farklı oturmalar beklenen yapıların inşası sırasında yaygın olarak fore kazıklı derin temeller uygulanmaktadır. Ayrıca derin kazı destekleme yapılarında ve şev stabilitesi çözümlerinde rijit düşey elemanlara ihtiyaç olması halinde fore kazıklar yapılmaktadır.

Fore kazıklar iksa sisteminin inşasına önce düşey elemanlar olarak inşa edildikten sonra, kademeler halinde kazı yapılarak projesinde öngörülen seviyelerde kiriş ve ankrajlar inşa edilir. Fore kazıkların konumlarının başlangıçta doğru yerleştirilmesi amacıyla kılavuz duvarlar kullanılabilir. Düşey elemanlar olan fore kazıkların inşası tamamlandıktan sonra fore kazıklar en üst seviyede bir başlık kirişi ile birbirine bağlanır.

× WhatApp İletişim