0532 055 38 53
info@etazemin.com

Dinamik Plaka Yükleme Deneyi (LWD)

DİNAMİK PLAKA YÜKLEME DENEYİ  LWD (Light Weight Deflectometer)

Yol, Köprü, Baraj, Kanal, Demiryolu, Doğalgaz, Su borusu, Yeraltı kablo inşaatları, toprak ve taş kaldırım yapımı, her türlü altyapı ve dolgu inşaatında üst zeminin taşıma kapasitesini ve sıkıştırılma oranını tespit etmek amacıyla kullanılır. Bu test metodu maksimum dane boyutu 63 mm. olan agrega karışımlarından oluşan zeminlerin tetkiki için uygundur. Dinamik plaka yükleme deneyi, zeminlerin dinamik deformasyon modüllerinin (Evd – Dynamic Deformation Modulus) saptanmasını sağlar. Dinamik plaka yükleme aletiyle ölçülen deformasyon modülünün ölçüm aralığı Evd: 15-70 MN/m2 (N/mm2 )’dir. Bu değerleri diğer birimlere çevirecek olursak; Evd: 15 – 70 N/mm2 (MPa), Evd: 153 – 714 kg/cm2 ve Evd: 1530 – 7138 ton/m2 olarak ifade edilebilir.

Light Weight Deflectometer / LWD Kullanım avantajları:

  • Hızlıdır. 3 dk. da saha da sonuç verir ve termal kağıda çıktısını cihazdan anında alırsınız.
  • Bir personel tarafından gerçekleştirilebilir. Bu durum kum konisi ya da CBR gibi deneylere göre oldukça avantajlıdır.
  • Deney sonucunda test edilen zemin için beklenenden düşük değer veren bölgelerde daha detaylı incelemeler için laboratuvar (CBR, Atterberg Limitleri vs.) ve saha testleri (Kum Konisi), rutubet numune tayinleri ayrıca yapılabilir.
  • Cihaz portatif ve kompakt olduğundan inşaat sahasına taşınması ve kullanılması oldukça kolay olacaktır. Aynı gün içinde birçok farklı inşaat alanında tetkik yapılması ve anında sonuç alınması mümkün olacaktır.
  • Dar alanlarda (trenç kazıları vs.) zemin taşıma kapasitesi ve sıkışma tayini için oldukça ideal bir cihazdır.
  • Okumaları ve hesaplamaları otomatik olarak yaptığından sahada yerinde sonuçlar üzerinden değerlendirmeler için zaman kaybı yaşanmayacaktır.
× WhatApp İletişim